ZŠ a Pš Benešov

Vítejte na stránkách ZŠ a PŠ Konopišťská.

• Historie naší školy i její budovy, která se jmenuje Vila Katuška :

Budova základní školy stojí na Konopišťské ulici a postavena byla v roce 1894. Vystřídalo se v ní několik majitelů. Jméno dostala po manželce jednoho z posledních majitelů, Kateřině Kuželové. Benešovští obyvatelé sledovali velmi pozorně život v tomto vždy záhadou obklopeném domě. Často se tvrdilo, že přináší svým majitelům jen neštěstí. Katuška se stala pro lidi skutečným neštěstím v době německé okupace. Část Benešova za tratí byla Němci vystěhována, ve vilách kolem Katušky byly ubytovány německé rodiny a Katušku si zabralo samo Gestapo. Sem pak byli odváženi zajatí nešťastníci k surovým výslechům. Mnoho lidí zde bylo zmrzačeno a doplatilo na svůj hrdinský postoj vůči Němcům. V roce 1951 vlastnilo tento dům ministerstvo zdravotnictví a v roce 1962 připadl československému státu, tedy MěNV Benešov – domovní správě. V roce 1981 byla vila Katuška zrekonstruována, v zahradě přidělána nová přístavba, kam se pak přestěhovala zvláštní škola, která tak konečně získala po 25 letech důstojné prostory pro svou práci. Vila Katuška je od té doby navzdory ponuré historii místem plným radosti a poznání.

• Skok do historie :

Vyučování na ZvŠ v Benešově začalo 1. září 1955. Škola byla jednotřídní, s prvním, druhým a třetím postupným ročníkem. Měla 15 žáků. Správa školy byla přičleněna k Jedenáctileté střední škole v Jiráskově ulici, jejímž ředitelem byl Václav Šístek. Jako první učitelka působila na ZvŠ p. Marie Hrušková. Od samého začátku se škola potýkala s obrovskými finančními, ale hlavně prostorovými problémy. V září 1958 byla slavnostně otevřena nová samostatná budova zvláštní školy v Hodějovského ulici se dvěma prostornými učebnami. První ředitelka školy – p. Vlasta Klubalová, první učitelka – p. Marie Hrušková, počet žáků byl 35. V dalších létech přibývalo žáků a nová budova zdaleka prostorově nevyhovovala. Třídy ZvŠ byly postupně rozmístěny po celém Benešově ( ZŠ Jiráskova, ZŠ Karlov, ul. Gottwaldova, Nová hospoda ve Fučíkově ulici, bytová jednotka ve Fučíkově ulici, Zikova vila). V září 1981 má ZvŠ Benešov konečně důstojnější prostory ke své práci. Přestěhovala se do vily Katušky a její přístavby, zároveň dvě třídy zůstaly v pavilonu v Hodějovského ulici.

OTVÍRÁME PŘÍPRAVNÝ STUPEŇ SPECIÁLNÍ ŠKOLY OD 1. 9. 2017

Základní škola a Praktická škola Benešov, Konopišťská 386